top of page
 • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

10 powodów dlaczego w szkole powinno uczyć się o social media

Czy szkoła powinna uczyć dzieci i młodzież o realiach panujących w mediach społecznościowych? Dowiedz się co na ten temat sądzi doświadczony psycholog i nauczycielka badająca wpływ social media na najmłodszych.


W marcu tego roku nauczycielka z 12 letnim doświadczeniem i wykształceniem psychologicznym Deborah McCallum napisała artykuł, w którym wyeksponowała rolę social mediów w życiu współczesnych nastolatków oraz zaznaczył, iż koniecznym jest wprowadzenie w szkołach edukacji na temat mediów społecznościowych.


Nauczanie o social media w szkole / Websoul

Czy szkoła powinna uczyć o social media? Zdjęcie: ajari


Autorka poparł swoją opinię poparł następującymi argumentami:

 1. Internet jest na zawsze, ponieważ wszystko co kiedykolwiek zostało zapisane w Internecie zawsze będzie gdzieś istniało;

 2. Ustawienia prywatności i zabezpieczeń muszą być regularnie zarządzane;

 3. Wyraz „przyjaciele” posiada nowe znaczenie w świecie mediów społecznych;

 4. Uczniowie muszą myśleć krytycznie o tym co czytają i podejmować decyzję o dzieleniu się informacjami, czy fotografiami w Internecie.

 5. Troska o bezpieczeństwo uczniów znajdujących się w szkole, którzy mogą zostać nagrani za pomocą nowoczesnych urządzeń przynoszonych przez kolegów i koleżanki w charakterze pomocy naukowych;

 6. Udzielenie informacji na temat możliwości uzyskania pomocy dla uczniów szantażowanych bądź zastraszanych upokarzającymi zdjęciami lub filmikami, przedstawienie sposobów właściwego korzystania z social mediów bądź całkowitego wycofania się z nich.

 7. Budowanie inicjatywy o charakterze edukacyjnym mającej na celu burzenia iluzji „bezpieczeństwa” online w przypadku tworzenia fałszywych tożsamości;

 8. Uczniowskie zachowania w sieci są śledzone przez firmy;

 9. Pozyskiwanie nowych „przyjaciół” może działać na mózg równie odurzająco jak narkotyk;

 10. Każdy uczeń musi kiedyś dorosnąć i odnaleźć się w rzeczywistym rynku pracy oraz materialnym świecie.

Temat nauki o social media w szkołach jest jeszcze w Polsce na bardzo wczesnym etapie. Jednak coraz więcej nauczycieli zaczyna postrzegać potrzebę lepszego poznania mediów społecznościowych i ich wpływu na młodzież. Co o tym sądzisz?

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentar


bottom of page