top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Co zrobić, żeby zdjęcia wyglądały lepiej na Facebooku?

Zdjęcia na Facebooku wyglądają koszmarnie i mają pikselozę? Dowiedz się, jak poprawić ich jakość.


Co zrobić, żeby zdjęcia wyglądały lepiej na Facebooku?

Co zrobić, żeby zdjęcia wyglądały lepiej na Facebooku?


W czwartek Artur zadał w grupie Merytorycznie o Social Media pytanie:

Witam, mam pytanie odnośnie kompresji grafik przez facebook’a. Na stronach, którymi zarządzam zauważyłem ostatnio, że zdjęcia, które wrzucam np. jako zdjęcie w tle tracą strasznie na jakości – obrazy te są tworzone przez grafika i są doskonałej jakości na komputerze. Grafiki są też rozmiarowo dopasowane do wybranych formatów. Przy wrzucaniu na inny serwer grafiki nie tracą na jakości. Wiece może co można z tym zrobić? Pikseloza czasami aż bije po oczach..

To pytanie zaintrygowało mnie. W jaki sposób Facebook przetwarza grafiki? Co zrobić, żeby zdjęcie po wrzuceniu na Facebooka miało najwyższą jakość? Postanowiłem zrobić parę eksperymentów.

Co robi Facebook ze zdjęciami?

Weźmy na przykład to zdjęcie (Wikipedia: PicolloNamek, CC-BY-SA 3.0)


FlyingBugPollinating-Oct15-lighter-cleaner

Po kliknięciu możecie zobaczyć je w pełnej rozdzielczości 1280×1045. Zdjęcie jest w formacie JPG, ma dużo kolorów, rozmyte tło i bardzo szczegółowe detale na kwiacie i owadzie. Posłuży ono nam idealnie do sprawdzenia co Facebook robi ze zdjęciami.

Wrzuciłem to zdjęcie na Facebooka na testowy fanpage. Następnie pobrałem zdjęcie z Facebooka na dysk. Oto ono:


po wrzuceniu

Gdy się przyjrzymy zobaczymy, że detale na zdjęciu zostały zachowane. Co jednak uległo zmianie to rozmyte tło. Facebook skompresował tak zdjęcie, że jest ono poszarpane tam, gdzie powinno być rozmyte. . Moje oprogramowanie do robienia zrzutek ekranu używa kompresji, więc poniższe zdjęcia są gorszej jakości niż oryginały, ale i tak widać różnicę. Zaznaczyłem przykładowy fragment zdjęcia tutaj w wersji „przed”:


oraz „po”:


Aby dokładniej zobrazować różnicę zastosowałem filtr XOR do porównania zdjęć i wyświetliłem nad efektem odrobinę przezroczyste zdjęcie, aby można było łatwiej dostrzec gdzie są różnice. Oto efekt:


Normalnie filtr XOR między dwoma identycznymi grafikami daje jednolity kolor. Zaznaczone  czerwone i żółte artefakty oznaczają miejsca, gdzie kolor pikseli między zdjęciem przed wrzuceniem i po wrzuceniu na Facebooka się różnią. Jak widać pogorszeniu uległa jakość tła. To bardzo zła wiadomość dla miłośników robienia dobrych zdjęć. Otóż rozmyte, dobre tło służy wyróżnieniu obiektów na pierwszym planie. Facebook niestety pogarszając jakość tła psuje cały efekt.

Ponadto jeśli spojrzymy na owada i kwiat, tam również zaszły zmiany. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale faktycznie one istnieją. Przyjrzyjcie się kwiatowi. Jego detale zostały wyostrzone. Nie jest to bynajmniej żaden efekt „ulepszania” zdjęcia, ale użytej kompresji. Wyostrzenie zazwyczaj to dobra rzecz, jednak tutaj spłaszcza zdjęcie. „Pikseloza” tła zlewa się z „pikselozą” wyostrzonych detali. Efekt wyostrzenia zdjęcia, który osiągnął fotograf został przez Facebooka zepsuty.

Podobnie gdy spojrzymy na przód owada widać, że pojawiła się tam „pikseloza” pogarszając jakość zdjęcia.

Przyjrzyjmy się bliżej. Oto owad „przed”:


A oto owad „po”:


Czy PNG zapobiega artefaktom?

Jak temu zapobiec? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to wrzucić zdjęcie w formacie PNG. Może w ten sposób ominiemy skutki konwersji w formacie JPG. Zapisałem oryginalne zdjęcie w PNG, wrzuciłem na Facebooka i pobrałem. Oto ono:


po wrzuceniu PNG

A tak wygląda XOR zdjęcia ze zdjęciem oryginalnym:


Gdy porównamy XOR JPG i PNG nie widać żadnej istotnej różnicy. Jakość zdjęcia jest dalej taka sama. Jedyne co zwraca uwagę to kolorystyka jednego fragmentu tła nad owadem. Tak wygląda ten fragment w oryginale:


Tak po wgraniu JPG i pobraniu z Facebooka:


A tak po wgraniu w formacie PNG i pobraniu z Facebooka:


Użycie JPG spowodowało, że kompresja Facebooka zwiększyła obszar ciemnej części tła w miejscu gdzie jest gradient między jasnym a ciemnym. Użycie PNG sprawiło, że ten gradient został lepiej odzwiercielony, a obszar pośredni zachował swój rozmiar.

Opcja „wysoka jakość”

Jak widać wrzucanie zdjęć w PNG w porównaniu do wysokiej jakości JPG-a praktycznie (prawie) nic nie daje. Może więc jest inna opcja? Facebook oferuje ukrytą możliwość zaznaczenia, że zdjęcie jest wysokiej jakości. Ale zanim pokażę gdzie ona jest ukryta, sprawdźmy efekty. Oto XOR zdjęcia wrzuconego z włączoną opcją „Wysoka jakość”:


Ku mojemu zaskoczeniu użycie opcji „Wysoka jakość” nie powoduje poprawy jakości obrazu. Zdjęcie dalej ma artefakty. Jeśli chcecie spróbować tej opcji pojawia się ona w oknie dodawania zdjęcia do albumu (innego niż „zdjęcia na osi czasu”).

Wnioski

Facebook kompresuje wszystkie zdjęcia i grafiki, które wrzucasz. Konwersja na PNG i opcja „wysoka jakość” nie poprawiają znacznie jakości zdjęcia. PNG może odrobinę poprawić jakość, więc czasem warto spróbować skorzystać z tego formatu. Oficjalnie Facebook zaleca jednak sJPG. Jeśli chodzi o opcję „wysoka jakość” to nie ma ona wpływu na zdjęcie przedstawione wyżej. Możliwe, że daje ona efekty dla zdjęć powyżej 2048px.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page