top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Czy przejrzystość tekstu ma wpływ na pozycję w Google i SEO?

Bardziej czytelne teksty są wyżej w Google. Zobacz, co można zrobić, aby poprawić czytelność Twojej strony.


Searchmetrics co roku mierzy związek czynników z pozycją w Google. W tym roku ponownie zbadana została czytelność tekstów. Okazuje się, że istnieje związek między przejrzystością tekstu a pozycją w Google. Strony z prostszymi tekstami są wyżej. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłego roku, teksty na stronach stały się jeszcze prostsze.


Jak badana jest czytelność tekst? Używany jest do tego tzn. indeks czytelności Flescha. Jest to wzór oparty na liczbie słów w zdaniu i sylab w wyrazach. Czym mniej sylab i wyrazów tym tekst jest bardziej czytelny.

Dla porównania Reader’s Digest ma indeks 65, a magazyn Time 52. Wartości 60-70 oznaczają tekst łatwy do czytania dla uczniów w wieku 13-15 lat. Czym wyższy wynik w skali 0-100 tym łatwiejszy tekst.

Niestety, test nie sprawdza się dla języka polskiego. Używamy więcej sylab i wyrazów niż w innych językach. Jest jednak inny indeks przeznaczony dla języka polskiego. Jest to Jasnopis stworzony pod kierownictwem Włodzimierza Gruszczyńskiego.

Na stronie projektu sprawdzimy jasności tekstu. Tekst dla przeciętnego Polaka powinien mieć klasę 3. Czym niższa klasa tym bardziej czytelny tekst. Oczywiście poprawa nie oznacza od razu 1 miejsca w Google. Niemniej, bardziej czytelny tekst poprawi doświadczenie internauty. Jest więc szansa, że ostatecznie wpłynie to na pozycję w Google.

Jeśli szukasz więc przewagi wobec konkurencyjnych stron, uprość tekst. Pracy jest sporo. Sprawdziłem parę tekstów w Jasnopisie. Losowy tekst z WP ma klasę 3. Z Onetu ma klasę 4, więc nie jest zrozumiały dla większości przeciętnych Polaków. Tekst z Interii 5, więc jest zrozumiały tylko dla ludzi z dyplomem. Z ciekawości sprawdziłem też jeden tekst ze strony o dotacjach unijnych. Wynik mnie nie zaskoczył. Tekst ma 5 klasę trudności, więc jest czytelny dla osób z dyplomem.

Oczywiście trzeba pamiętać kim jest czytelnik. Czasem możemy użyć języka trudniejszego. Niemniej bardziej zrozumiały tekst jest pożądany przez wszystkich.

Ps. Użyłem Jasnopisu, żeby uprościć ten wpis. W pierwszej wersji miał klasę 5. Teraz ma klasę 3.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page