top of page
 • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Czy założenie strony internetowej jest płatne?

Czy założenie nowej strony internetowej jest płatne? Czy można mieć ją za darmo? Jeśli tak, to czy się to opłaca?Wchodząc tutaj zadajesz sobie pytanie, czy założenie strony internetowej kosztuje, czy można mieć ją za darmo, a jeśli nie, to jak zapłacić za nią najmniej. Postaram się przybliżyć Ci ten temat.

Zacznijmy od tego, z czego składa się zrobienie strony internetowej:

 1. Wykonanie wystroju strony internetowej (wyglądu graficznego).

 2. Wypełnienie strony internetowej treścią (podstronami, tekstem, grafiką, mapami itd.).

 3. Uzyskanie adresu strony internetowej (np. mojafirma.pl).

 4. Uzyskanie miejsca przechowywania plików strony tzn. hostingu.

 5. Optymalizacja strony pod pozycjonowanie (żeby strona była widoczna w Google).

 6. Reklama strony internetowej (aby ludzie się o niej dowiedzieli).

Każda z tych czynności trwa i wymaga określonej wiedzy. Możesz zlecić część z tych rzeczy firmie, która się na tym zna, albo spróbować samemu i zmniejszyć koszty.

Na przykład są kreatory stron internetowych. Otrzymujesz tam adres strony np. kreatorstrony.pl/nazwatwojejfirmy. Jest to tzn. subdomena na domenie kreatora strony tj. kreatorstrony.pl. Takim adresem można się posługiwać, chociaż jest stale powiązany z kreatorem, którego używasz. Jeśli zdecydujesz się przenieść stronę, to go stracisz (a klienci będą przecież go znać i odwiedzać). To jest minus takiego rozwiązania. Niektóre kreatory pozwalają podać Twój adres domeny np. twojafirma.pl, który będzie wyświetlać stronę utworzoną w kreatorze. Przeważnie jednak wiąże się to z określoną opłatą np. miesięczną w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jeśli chodzi o własną domenę, czyli adres w stylu twojafirma.pl, to koszt jego zakupu to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie, w zależności od dostawcy domeny i rodzaju adresu np. pl, eu, com itd.

Wypełnienie strony treścią można zlecić firmie, albo można zająć się tym samemu z użyciem kreatorów albo CMSów jak WordPress. Wtedy ta część jest również bezpłatna, chociaż inwestujesz swój czas.

Uzyskanie adresu internetowego już omówiłem wcześniej. Jak wygląda sprawa z hostingiem? Kreatory oferują swój hosting. Jeśli używasz więc kreatora, hosting zapewne też będzie w cenie i będzie bezpłatny jeśli i kreator jest bezpłatny. Inaczej trzeba hosting wykupić. Koszt to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych / m-c głównie  w zależności od ruchu, który Twoja strona generuje (ile osób odwiedza, czy masz dużo zdjęć, wideo itd.).

Pominąłem jeszcze kwestię wykonania wystroju strony. Kreatory oferują często gotowe wystroje do wyboru. Do pewnego stopnia będziesz mógł taki wystrój dostosować do swoich potrzeb. Do CMSów (np. WordPressa) są też darmowe skórki. Je też można do pewnego stopnia zmienić. Wykonanie wystroju można też zlecić firmie albo zlecić dopasowanie skórki albo zakup skórki lepszej, komercyjnej. W zależności od wyboru należy się liczyć z kosztem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Następne dwie pozycje z listy to optymalizacja i reklama. Optymalizację można do pewnego stopnia wykonać samemu, chociaż wymaga to pewnej wiedzy z tego zakresu. Reklamę też można prowadzić samemu.

Okazuje się więc, że można mieć własną stronę za darmo, o ile liczymy się z kilkoma minusami. Wymieniam je poniżej:

 1. Brak własnej domeny

 2. Ryzyko opłat za podpięcie domeny

 3. Problem z rezygnacją z kreatora, przeniesieniem strony

 4. Ryzyko wolnego działania strony (nie wiadomo jaką wydajność będzie miał hosting)

 5. Brak pełnej swobody w zmianie wystroju strony / jej działaniu

 6. Ryzyko wyświetlania się na stronie reklam (np. konkurencji)

 7. Ryzyko problemów z pozycjonowaniem strony

Także podsumowując można mieć za darmo stronę w internecie, należy jednak brać powyższe ryzyka pod uwagę. Myślę, że warto jednak porozumieć się przedtem z firmą, która zajmuje się takimi tematami, aby uzyskać informacje o tym, co warto zrobić samemu, a co zlecić firmie zewnętrznej.

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił lepiej kwestię tego, czy założenie strony internetowej jest darmowe. Jeśli planujesz założenie strony internetowej i masz pytania napisz na tomasz.smykowski@websoul.pl albo zadzwoń: 664-779-129.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page