top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Darmowe konto firmowe – naprawdę?

Czy opłaca się założyć darmowe konto firmowe? Dowiesz się z tego wpisu!


Gdy zakładałem firmę chciałem założyć specjalne konto firmowe. Poszedłem do banku, gdzie okazało się, że jest nawet oddzielna grupa konsultantów dla klientów biznesowych. Mój zachwyt nie trwał jednak wiecznie. Konsultatka dała mi ulotki kont bankowych dla firm. Po przejrzeniu ich i nie znalezieniu niczego „biznesowego” zapytałem się, jaka jest różnica między kontami bankowymi a osobistymi. Odparła: żadna.

No i taka jest prawda. Konta firmowe nie różnią się specjalnie niczym od kont osobistych, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i ceny. Banki oferują różne pakiety, czasem prowadzenie konta jest za darmo, czasem wypłaty w bankomatach. Ale wierzcie mi – bank i tak zarobi tyle ile planuje, obojętnie które konto wybierzecie.

Dlatego podchodzę do kont darmowych bardzo ostrożnie. Najgorsze są ukryte opłaty, a jeśli konto jest darmowe, to z pewnością takie się znajdą.

Niektóre banki na przykład pobierają miesięczną opłatę za kartę w wysokości nawet 7 złotych, inne biorą kilka złotych za zlecenie przelewu stałego.

Warto przyjrzeć się też opłatom za szybkie przelewy, które sięgają nawet 10 zł, czy przelewy SEPA (europejskie) ze spreadem do 7% i opłatą jednorazową aż do 100 złotych!

Kolejne bolesne koszty to wypłaty w bankomatach innych banków – dochodzą nawet do 3% i 5 zł za wypłatę, albo za granicą: do 3% i 10 złotych, nie licząc kosztów przewalutowania.

Banki zakładają oczywiście, że nie zwróci się uwagi na opłaty za transakcje, który się obecnie nie potrzebuje. Ale czy warto zaoszczędzić te 100 zł. miesięcznie jeśli później jedna niewłaściwa operacja będzie kosztować nas kilkaset złotych?

Dlatego jeśli mogę coś poradzić to nie bierzcie pod uwagę tego czy konto jest darmowe czy nie. Konto firmowe musi posiadać inne cechy, które są ważne w prowadzeniu biznesu. Oto kilka czynników:

  1. Stabilność działania – nie chcesz przecież, żeby bank miał przerwę techniczną, gdy musisz zapłacić akurat dzisiaj ZUS.

  2. Funkcjonalność online – nie chcesz jeździć z każdą rzeczą do siedziby banku. Dobry bank to taki, w którym wszystko możesz załatwić na stronie internetowej lub przez telefon.

  3. Pomoc techniczna – zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujesz faktycznie wsparcia, czasem względem operacji bankowych, które nie są zbyt popularne np. chargeback i zależy od tego los Twojej firmy. Dlatego dobra obsługa jest niezbędna.

  4. Elastyczność – niektórzy mówią, że małe banki są bardziej skłonne dawać kredyty małym firmom i dopasowywać do nich ofertę w porównaniu do dużych banków.

Na koniec jeszcze dwie podpowiedzi: a) opłaty za konto firmowe można wliczyć w koszty firmy b) jeśli będziesz kupować dużo z użyciem karty, weź kartę payback :-). Nie musisz dziękować 🙂

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page