top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Ile kosztuje otwarcie biura?

Ile kosztuje otwarcie biura firmowego? Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć? Dowiedz się teraz!


Ile kosztuje otwarcie biura?

Ostatnio w związku z rozwojem Agencji Social Media Websoul zdecydowałem się otworzyć biuro w malowniczej Bydgoszczy. Poszukiwania dobrej lokalizacji zajęły parę miesięcy. Wbrew pozorom rynek biuro do wynajęcia jest o wiele mniejszy niż lokali mieszkalnych. Na początku wydawało się, że moje oczekiwania wobec biura są niewielkie, jednak często biura przedstawiane przez pośredników tych wymagań nie spełniały. Ponieważ głównie prowadzimy działalność przez Internet, dla klientów z Polski i zza granicy nie zależało mi na miejscu, gdzie będzie przychodzić dużo klientów, miejscu w centrum miasta. Zresztą taka lokalizacja miałby wiele minusów: utrudniony dojazd, płatne parkingi, hałas, korki, smog. Dlatego właśnie chciałem mieć biuro raczej na uboczu miasta. Drugi warunek to jednak jakiś parking bezpłatny w miarę blisko biura, aby móc zostawić tam samochód i aby klient mógł jednak łatwo zaparkować, gdy będzie chciał przyjechać. Inne wymagania były już mniej istotne, więc nie będę się nad nimi rozwodził.

Ostatecznie znalazłem biuro i jestem z niego zadowolony. Jest na uboczu miasta, łatwo do niego dojechać samochodem, komunikacją miejską, a dodatkowe zalety to bufet, ładny widok za oknem i całkiem spory metraż. Ponieważ jestem już po całym tym procesie zakładania biura postanowiłem podzielić się z Wami informacją o tym, ile kosztuje założenie biura.

Pierwszy wydatek z tym związany to kaucja. Kaucję płaci się przeważnie w wysokości 1,3-krotności czynszu. Kolejny wydatek to opłaty miesięcznie. Czasem płaci się oddzielnie za wynajem, za prąd, za śmieci. Innym razem wszystko jest wliczone w cenę wynajmu. Nie mogę powiedzieć ile ja płacę za wynajem niemniej mogę powiedzieć, że trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 400-1000 złotych netto za biuro na 3-4 osoby. Kaucja analogicznie może wynosić od 400 do 3000 złotych i jest zwracana na koniec wynajmu minus zaległości i to co się zepsuje w biurze.

Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakładaniu biura to opłaty związane z organizacją miejsc pracy. W pierwszym rzędzie są to opłaty za kurs BHP pracodawcy, jak i kursy BHP dla pracowników. Kurs BHP pracodawcy to ok 200-400 złotych, z kolei kursy pracowników 100-300 zł. Kursy te należy odnawiać co jakiś czas.

Dalej mamy meble, które trzeba kupić gdy biuro jest nieumeblowane. Biurka, krzesła, szafy, wieszaki na kurtki. Jedno stanowisko pracy może kosztować od 300 do 1500 złotych w zależności od tego, co kupimy. Dodatkowe meble jak szafy itp. to kolejne kilkaset złotych.

Do tego dochodzą dodatkowe, drobne elementy jak śmietniki, czajniki, kubki, rośliny, tablice, drukarki, gaśnice, apteczki, routery WIFI, komputery, monitory, tablety, smartfony itp. Wydatki tutaj mogą kształtować się też w okolicach kilkuset złotych.

No i na koniec łączność ze światem, czyli internet oraz ew. telefon. Internet to koszt od kilkudzesięciu do stukilkudziesięciu złotych miesięcznie, telefon stacjonarny podobnie.

Wiem, że to jest zaledwie ogólne oszacowanie kosztu otwarcia biura. Niektóre działalności wymagają specjalistycznego sprzętu i wtedy koszt jest wyższy. Można jednak szacunkowo powiedzieć, że otwarcie biura to koszt od ok. 9 000 do 20 000 złotych, a  miesięczny koszt prowadzenia to od 900 do 2 000 zł. miesięcznie zakładając brak dodatkowych wydatków i biuro przeznaczone dla 2-3 osób w średniej wielkości mieście.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam lepiej koszty otwarcia biura. Jeśli zakładasz startupa i chciałbyś, żeby ktoś zajął się jej profesjonalną reklamą w Internecie napisz do mnie na tomasz.smykowski@websoul.pl albo zadzwoń: 664-779-129.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page