top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Jak napisać dobre CV? Rady pracodawcy

Ostatnio otworzyliśmy nowe biuro i tworzymy nowy zespół Websoul. W związku z tym przeglądałem ostatnio dosyć dużo CV-ek. Mam w związku z tym parę rad, dla osób, które piszą CV i chcą zdobyć upragnioną pracę.

1. Czy CV powinno mieć max. 1 stronę?

TAK. Z kilkustronnymi CV-kami jest zawsze problem. A to zgubi się druga strona itp. Więc lepiej trzymać się tej zasady. Ale to nie znaczy, że nie możesz dać drugiej strony, albo jakichś dodatkowych referencji, portfolio itd. Nikt tego nie zabrania. Ale powinna być jedna strona z CV, gdzie są wszystkie potrzebne informacje. No chyba, że masz tak dużo doświadczenia, że jedna strona nie wystarczy.

2. Co powinno się znaleźć w CV?

Niezbędne dane to: imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu, e-mail, oraz miejsce zamieszkania. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania to chodzi o miejsce gdzie mieszkasz. Mnie osobiście nie interesuje, gdzie jesteś zameldowany/a. Chodzi o to, czy do pracy będziesz musiał/a się przeprowadzić, będziesz mieć blisko/daleko. Po to jest info o miejscu zamieszkania.

Zdjęcie: czy jest potrzebne? Może w jakichś pracach, gdzie wygląd ma znaczenie. Ale tak nie jest. Jedyne o czym myślę, że jest przydatne, to gdy np. jest rekrutacja. Wtedy ułatwia to skojarzenie danej osoby z nazwiskiem. Także zdjęcie: może być, ale nie musi.

Wykształcenie: czyli jaka szkoła zawodowa / szkoła średnia, jakie studia. Oraz najważniejsze: obecny status: studiujesz, nie studiujesz, studiujesz zaocznie, dziennie, zamiejscowo? To jest bardzo ważne.

Doświadczenie zawodowe: tak samo, jakie stanowiska. Obowiązki można napisać, ale niekoniecznie. Na rozmowie pewnie to pytanie padnie. Też trzeba napisać jaki jest obecny status: czy jesteś zatrudniony/a czy nie. To nie ma na nic wpływu, ale pozwala planować nowemu / pierwszemu pracodawcy. Bo np. jak jesteś zatrudniony/a to może powodować jakiś okres wypowiedzenia w poprzedniej pracy.

Języki: poziom znajomości.

Prawo jazdy i kategorie.

Hobby: oczywiście. Warto napisać hobby, żeby dać jakiś punkt zaczepny do rozmowy i rozładowania atmosfery podczas spotkania kwalifikacyjnego.

Klauzula, że zgadza się na użycie danych w procesie rekrutacji.

3. Co jeszcze napisać w CV?

No dobrze. Podstawy mamy. A teraz pytanie: o czym napisać jeszcze? Albo czy warto wspomnieć o jakimś szkoleniu / kursie czy nie? Popatrz na ogłoszenie o pracę. Spójrz jakie są wymagania. Np. systematyczność. Czy np. byłeś/aś na kursie zarządzania czasem? To warto napisać. I tak dalej. Jeśli coś z Twojego doświadczenia życiowego dowodzi, że już któreś umiejętności nabyłaś/eś warto o tym wspomnieć w CV albo podczas rozmowy.

CV

4. Czy CV musi być z szablonu?

Ja wiem, że każdy chciałby, żeby CV wyglądało profesjonalnie. Niestety rzadko to się udaje. Dla mnie wygląd CV nie ma szczególnego znaczenia. Ważne jest, żeby było czytelne i miało informacje o których napisałem. Może być napisane nawet w Notatnik i wydrukowane na kartce. Dopóki są informacje, które są potrzebne. Także jeśli masz poświęcać czas na upiększanie wizualne CV lub dopracowanie jego treści: lepiej wybrać to drugie.

5. Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na zatrudnienie?

Już masz CV, wysłałeś/aś na mejla. Siedzisz i czekasz. Nie ma co czekać! Zadzwoń i upewnij się, że mejl dotarł! Z mejlami bywa różnie.

Może masz jakieś referencje, kursy, prace, którymi możesz się pochwalić? Też wyślij pracodawcy.

Inna ważna sprawa: sprawdzaj na bieżąco mejla i miej komórkę w zanadrzu. Jak dostaniesz informację, to trzeba odpisać, oddzwonić w miarę szybko a nie za kilka dni.

Jeśli chcesz możesz też np. zanieść osobiście CV nawet jeśli miałeś/aś wysłać mejlem. To zawsze jest na plus.

W zasadzie czym więcej włożysz wysiłku w cały proces, tym lepiej. Po pierwsze, aby o wszystko zadbać jak należy, ale też, żeby pokazać, że zależy Ci na pracy.

6. Co zrobić, jak się nie uda?

Jak się nie uda to trudno. Pracodawca ma określone oczekiwania na stanowisko. Tutaj nie ma tak, że są lepsi lub gorsi. Tylko bardziej lub mniej pasujący kandydaci. Więc nie ma co się załamywać. Na każdego czeka odpowiednie stanowisko pracy.  Trzeba szukać dalej.

Można też zapytać się potencjalnego pracodawcy, co według niego mógłbyś/mogłabyś zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Ta osoba poświęciła ileś czasu na zapoznanie się z Twoim CV, ma doświadczenie na rynku i może Ci coś podpowiedzieć. Oczywiście, to nie jest łatwe i nie zawsze uzyska się jakąś informację zwrotną, ale może akurat się udać.

Podsumowując napisanie CV nie jest sztuką. To jest tylko wypisanie kilku rzeczy ze swojego życiorysu w skróconej formie. Trzeba to po prostu zrobić, zapisać i wysłać. Format jest obojętny. Czy to będzie PDF, TXT, DOC czy ODT nie ma najmniejszego znaczenia. Mam nadzieję, że ten zestaw kilku rad od strony przedsiębiorcy pomoże Wam w zdobyciu pracy!

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page