top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Jak szybko pisać na klawiaturze? 6 metod

W życiu przydatna jest umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Dowiedz się, jak ją zdobyć w tym wpisie.jak szybko pisać na klawiaturze

Szybkie pisanie na klawiaturze jest przydatne dla każdego. Zarówno dla lekarza, informatyka, studenta czy ucznia. Obecnie większość tekstów pisanych jest za pomocą komputera. Gdy potrafimy szybko na nim pisać, łatwiej jest osiągnąć zamierzone efekty, nie tracąc czasu i nie frustrując się czasem, który na to poświęcamy.

Myślę, że moje rady będą dla Ciebie przydatne, ponieważ umiem dosyć szybko pisać. Jeśli chcesz to sprawdzić, polecam wypróbowanie tego testu. Bez rozgrzewki osiągam w nim wynik 102 WPM czyli 85 słów na minutę. Po rozgrzewce ten wynik byłby znacznie lepszy. Poniżej podzielę się paroma radami odnośnie tego jak przyśpieszyć umiejętność pisania. Nie są to skomplikowane zadania, ale pozwalają poprawiać szybkość pisania. Są oparte o doświadczenia, które sam w życiu przeszedłem.

1. Naucz się pisać swoje nazwisko

Na początku bardzo przydatne jest, aby nauczyć się pisać chociaż jedną rzecz bezwzrokowo. To daje motywację do dalszej pracy. Przykładem takiego tekstu jest imię i nazwisko, które każdemu jest znane. Nie jest to tekst losowy, ani nam nieznany. Więc łatwo od tego zacząć. Zadanie to polega na częstym pisaniu na przykład w notatniku swojego nazwiska, tak długo, aż będziemy robić to najszybciej jak możliwe i bez patrzenia na klawiaturę. Jeśli już to umiesz, gratulacje, to pierwszy krok do szybkiego pisania na klawiaturze.

2. Pisanie przemyśleń

Gdy piszemy czyjś tekst o wiele trudniej jest go pisać szybciej, ponieważ musimy czytać ten tekst, a jednocześnie odnajdywać litery na klawiaturze i go wprowadzać. Dlatego dobrym ułatwieniem do nauki pisania na klawiaturze jest zapisywanie swoich przemyśleń. Otwieramy w tym celu notatnik i piszemy to co myślimy. Nie musi mieć to zupełnie poprawnej formy, ani odpowiednio umiejscowionych znaków interpunkcyjnych. Chodzi jedynie o nauczenie się tej umiejętności przelewania tekstu z głowy do notatnika. To dobre ćwiczenie zarówno dla początkujących jak i osób, które chcą doskonalić szybkość pisania, gdy potrafią już pisać bezwzrokowo.


Jak pisać szybko na klawiaturze?

3. Przepisywanie dyktowanego tekstu

Odczytywanie tekstu i jego wpisywanie jest trudniejsze niż pisanie tekstu dyktowanego. Jednak należy pamiętać, że tekst musi być dyktowany w tempie pozwalającym na jego pisanie. Dlatego dobrze jest poprosić kogoś o dyktowanie tekstu do napisania. Najlepiej gdy jest to dosyć łatwy tekst. Wtedy też łatwiej będzie ćwiczyć samą sztukę szybkiego pisania. Niekoniecznie trzeba tutaj stosować odpowiednie ułożenie rąk, czy pisanie bezwzrokowe przez cały czas, ale można powoli starać się stosować te metody.

4. Zapamiętanie położenia liter na klawiaturze

To ćwiczenie polega na tym, aby zapamiętywać, gdzie znajdują się poszczególne litery na klawiaturze. Docelowo trzeba osiągnąć taki etap, w którym wiemy gdzie dokładnie na klawiaturze znajduje się każda litera. Wtedy łatwiej jest przejść do kolejnego etapu, czyli pisania bezwzrokowego. To też pomaga odnaleźć klawisze, gdy stosujemy odpowiednie ułożenie palców na przyciskach.

5. Pisanie bezwzrokowe

Niewątpliwie największy skok w szybkości pisania osiągniemy pisząc bezwzrokowo. Podejścia są różne. Jedni uważają, że należy uczyć się go równocześnie z ułożeniem palców na klawiaturze, inni że nie. Jestem zwolennikiem jednak tego drugiego podejścia, ponieważ jest łatwiejsze. A więc obojętnie jak masz ułożone palce na klawiaturze, zamiast patrzeć na klawiaturę patrzysz na wpisany tekst na ekranie (pamiętaj, aby powiększyć jego rozmiar, aby móc go łatwo odczytać). W tym zadaniu starasz się jak najmniej patrzeć na klawiaturę. Szybko zauważysz, że szukanie przycisków zabiera czas. Dlatego połączenie punktu 4 i nauki fizycznej lokalizacji liter jest tutaj tak ważne. Oczywiście nie da się od razu pisać bezwzrokowo. Jednak jeśli chcesz to osiągnąć, musisz samemu pilnować, aby jak najrzadziej opuszczać wzrok.

6. Ułożenie palców

Gdy już poprzednie punkty nie sprawiają dla Ciebie trudności możesz przejść do ostatniego etapu, czyli odpowiedniego ułożenia palców. Zasadniczo każda litera powinna być wciskana przez odpowiedni palec. Dzięki temu wbicie litery oznacza wykonanie dokładnie tego samego ruchu. Na początku jest to trudne i zauważysz, że jest kilka palców, którymi naciskasz literę w zależności od tego, gdzie właśnie wylądowały na klawiaturze Twoje ręce. Idealnym ułożeniem rąk jest takie, w którym mały palec jest na literze A, a drugi na literze L. Zobaczysz, że na większości klawiatur taki układ jest jednak mało wygodny. Większość klawiatur nie posiada polskich znaków. Powoduje to, że trzeba posiłkować się prawym przyciskiem ALT. Dla większości znaków diakrytycznych wymaga to nie lada wyzwania, gdy stosujesz klasyczny układ dłoni. Jednak nawet mimo to, warto ćwiczyć właśnie stosując ten układ. Owszem, będzie trudno, ale chodzi o naukę pewnych przyzwyczajeń. Docelowo możesz odkryć, że lekko zmodyfikowany układ palców służy Ci lepiej. Na przykład taki, w którym lewy mały palec znajduje się bliżej CAPS-LOCKA, natomiast prawy nad średnikiem.

7. Pisanie, pisanie, pisanie

Oczywiście nic nie przychodzi od razu. Jeśli nie idzie Ci stosowanie powyższych metod, nie zniechęcaj się. Każdy przez to przechodził. Najważniejsze to nie ustawać. Jak z każdą umiejętnością tak i tą zdobywa się wraz z praktyką. W związku z tym trzeba pisać długo i z odpowiednim zamysłem, by móc pisać szybko. Dobrze jest też znaleźć jakieś zajęcie, które wymaga pisania, a które będzie dla Ciebie korzystne. Dla jednego może to być pisanie pamiętnika, dla innego przepisywanie odręcznych notatek. Obojętnie co wybierzesz, jeśli to lubisz i będziesz to robić wystarczająco długo, w końcu będziesz pisać szybciej. Jeśli będziesz robić to systematycznie, zobaczysz efekty już po kilku miesiącach. Powodzenia!

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page