top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Jakie zmiany czekają firmy w 2019 roku?

Nowy Rok przynosi nowe postanowienia i zmiany. Sprawdź, co czeka Twoją firmę!


Jakie zmiany czekają firmy w 2019 roku?

W Polsce przepisy podatkowe zmieniają się dość często, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie zmiany dla firm w 2019 przygotował dla nas Urząd Skarbowy.

Nowa kwota wolna od podatku

W 2019 roku kwota wolna od podatku wyniesie 8000zł. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że firmy zarabiające mniej w skali roku nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

Rozliczanie firmowego samochodu

Zgodnie z nowym prawem podatnicy mogą odliczyć jedynie 50% VAT, gdy korzystają z auta również w celach prywatnych. W ten sposób znacząco zmniejszą się koszty uzyskania przychodu z eksploatacji samochodu. Przedsiębiorcy zobligowani są do rozliczania się z fiskusem na podstawie bardzo szczegółowej ewidencji przebiegu auta.

Nowe zasady PIT

Od nowego roku obowiązek przygotowania deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38 spoczywać będzie nie na podatnikach, a na urzędnikach. Od 15 lutego 2019 roku za pomocą specjalnej aplikacji, podatnicy mogą sprawdzić swój aktualny PIT, zaakceptować go albo wprowadzić korektę.

Nowa stawka CIT dla małych firm

Podatek CIT obniżony został do 9% nie tylko dla nowych przedsiębiorców, ale również dla tych firm, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekracza kwoty 1,2 mln euro. W chwili obecnej stawka podatku CIT wynosi 15%.

Reasumując, nowe zmiany dotyczyć będą przede wszystkim:

  1. Kwoty wolnej od podatku,

  2. Rozliczania firmowych samochodów,

  3. Zasad PIT,

  4. Stawki CIT dla małych firm.

Idące zmiany wcale nie są takie złe, trzeba się do nich po prostu dobrze przygotować.

Chcesz uzyskać poradę dotyczącą prowadzenia firmy? Interesuje Cię reklama w internecie? Napisz do nas na kontakt@websoul.pl

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page