top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Minimalna i optymalna temperaturze (BHP)

Jaka temperatura powinna panować w biurze tak, aby spełniać normy BHP i aby pracownicy dobrze się czuli? Dowiedz się teraz!


jarmoluk / Pixabay


Optymalna temperatura w biurze jest bardzo ważna. Jeśli jest za niska może doprowadzić do tego, że pracownicy będą częściej chorowali. Tak samo za niska, jak i wysoka temperatura powodują dyskomfort. Jaka więc powinna być idealna temperatura w biurze?

Zacznijmy od przepisów prawa. Zasady BHP mówią, że temperatura powinna być „odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy”. Na szczęście oprócz ogólników w przepisach określono minimalną temperaturę, której przekroczyć nie można poza paroma wyjątkami (np. chłodnia). W przypadku lekkich prac biurowych (np. praca przy komputerze) nie może ona być niższa niż 18 st. C.

Trochę gorzej jest z temperaturą maksymalną ponieważ w przepisach nie przewidziano widocznie, że w naszym klimacie może być z tym problem. Niestety z roku na rok problem jest coraz bardziej dotkliwy. Niektórzy sięgają więc po normy ISO, które mówią, że temperatura nie może przekroczyć w uproszczeniu 30 st. C.

Mamy więc dosyć konkretny zakres temperatur: 18-30 st. C dla pracowników biurowych. Jednak to są wartości krytyczne. Jak się zaraz okaże samo stosowanie się do tych ram nie wystarczy, aby zapewnić dobry komfort pracy w biurze.

Nie powinno bowiem nam zależeć tylko na tym, aby w biurze panowały warunki zgodne z prawem, ale aby panowały najlepsze warunki, jakie można stworzyć. Komfort pracy to bowiem jedna z tych drobnych rzeczy, które możemy poprawić w naszej firmie, aby zwiększyć produktywność, jakość pracy, a jednocześnie zadowolenie pracowników.

Alan Hedge z Cornell University w 2014 roku oszacował, że za niska temperatura może zwiększyć koszty zatrudnienia pracowników o 10%. Pracownicy popełniają więcej błędów i są mniej produktywni, gdy nie czują komfortu termicznego.

Trwające miesiąc badanie wykazało, że tak drobna zmiana, jak zwiększenie temperatury w biurze z 20 do 25 stopni Celcjusza spowodowało spadek liczby literówek o 44% oraz wzrost szybkości pisania o 150%!

Jeśli kilka stopni Celcjusza powoduje takie zmiany w podstawowych pracach, można sobie wyobrazić jak wpływa to na bardziej skomplikowane prace.

Badania Alana wykazują również, że to nie jest kwestia osiągnięcia temperatury przybliżonej do 25 stopni. Jak zwraca uwagę Chris Adams nawet 3 stopnie odchylenia mogą mieć realny wpływ na naszą produktywność.

Istnienie idealnej temperatury w biurze może budzić wątpliwości. Przecież każdy człowiek jest inny. Oczywiście – młodzi ludzie i kobiety nie powinny pracować w wysokich temperaturach, z kolei osoby starsze w temperaturach bardzo niskich. Każdy ma też swoje osobiste preferencje. Jednak w biurze, gdzie można ustalić zazwyczaj jedną temperaturę dla wszystkich warto wybrać tą dobrą dla wszystkich i jest to 25 st. C.

Jeśli jednak odpowiedź 25 stopni nie jest dla Ciebie wystarczająca, możesz nieco skomplikować rozwiązanie.

Dodatkowym czynnikiem, który niektórzy biorą pod uwagę przy doborze temperatury jest wilgotność powietrza. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat idealnej temperatury warto zajrzeć na Wikipedię. Można tam odkryć wiele różnych modeli jej określania. Najważniejszy bierze dodatkowo pod uwagę wilgotność w pomieszczeniu. Przy 100% wilgotności idealna temperatura to 23 st. C, a przy około zerowej: 28 st. C.

Podsumowując, jeśli chcesz, żeby praca w biurze była maksymalnie efektywna, a pracownicy czuli się komfortowo ustaw termostat na 25 st. Celcjusza.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page