top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Słowa kluczowe dla SEO – 5 rad jak je dobrać

Dowiedz się jak ustalić słowa kluczowe dla SEO Twojej firmy.



Słowa kluczowe dla SEO / Websoul / Dobrze jest być na szczycie

Słowa kluczowe dla SEO / Websoul / Dobrze jest być na szczycie


Firmy zajmujące się pozycjonowaniem oczekują, że dostarczysz im listę słów kluczowych pod którymi chcesz być pozycjonowany w wyszukiwarce. Na podstawie tej listy prowadzą one działania mające na celu sprawienie, aby strona Twojej firmy była na górze wyników wyszukiwania. Każde słowo kluczowe liczone jest oddzielnie. Cena przeważnie zależy od tego jaka pozycja Cię zadowala oraz jaka jest konkurencja na dane słowo kluczowe.

Jakiej pozycji oczekiwać po działaniach pozycjonerskich? Oczywiście pierwsze miejsce na liście jest najlepsze. Drugie i trzecie również zapewnią napływ ludzi na Twoją stronę. Dalsze pozycje są przeglądane przez Internautów bardzo rzadko. Mało kto otwiera ponad 5 wyników wyszukiwania. Jeśli nie znajdzie tego co szuka na pierwszych pozycjach próbuje inaczej sformułować hasło wyszukiwania i znowu przegląda kolejne wyniki.

Co to oznacza dla Twojej firmy? Należy zadbać o to, aby firma pozycjonerska pozycjonowała Twoją firmę pod trafne frazy które zapewnią napływ klientów. Oto 5 rad jak ustalić takie frazy:

1. Regularnie analizuj raporty konwersji pozycjonowania

Każ zainstalować na swojej stronie statystyki pokazujące jakie frazy wpisują internauci, aby do Ciebie trafić. Zleć informatykowi zrobienie raportu, który pokazuje jakie frazy dają najwięcej kontaktów mejlowych, zamówień i telefonicznych rozmów z Twoją firmą oraz pokazują co klienci szukają na Twojej stronie najdłużej. Niech takie zestawienie zawiera też informacje o pozycji strony w wyszukiwarce. Na podstawie takiego raportu będzie można ustalić które słowa kluczowe wymagają lepszego pozycjonowania i gdzie inwestycja środków da największe efekty w postaci większej liczby zamówień.

2. Zwróć uwagę na język polski

Język polski jest specyficzny. Odmieniamy wyrazy przez przypadki i rodzaje. Niektórzy szukają „słów kluczowych” a inni „słowa kluczowe” podczas gdy jeszcze ktoś inny wpisze w wyszukiwarkę „słowo kluczowe” albo nawet „slowo kluczowe”. Pozycjonowanie pod różne warianty słów kluczowych pozwoli Ci niskim kosztem zwiększyć ruch nawet o kilkanaście – kilkadziesiąt procent. Analiza raportów konwersji raportowania powinna ułatwić wybranie odpowiednich słów na podstawie zachowań internautów.

3. Dowiedz się jak Twoi klienci nazywają Twoje produkty

Bardzo często fachowe określenia stosowane przez ludzi pracujących w branży są zupełnie inne niż słowa których używają ich klienci. Dlatego ważne jest, żeby pozycjonować się pod odpowiednimi synonimami. Czasem słownictwo klientów jest zupełnie potoczne i wydawać się może, że nie jest odpowiednie. Ok. Potocznych określeń nie będziesz używać w rozmowach z ludźmi branży, ale tych określeń używają Twoi klienci. Dlatego właśnie na te hasła należy się pozycjonować.

4. Nie używaj zbyt szerokich słów kluczowych

Szerokie tematycznie słowa kluczowe są atrakcyjne z tego względu że będąc na pierwszej pozycji będziesz miał duży ruch. Ale nie zawsze osoba szukająca pizzerii będzie zainteresowana Twoją pizzerią gdy mieszka w Krakowie, a Ty masz firmę w Toruniu. Dlatego trzeba dobierać odpowiednio słowa kluczowe i zawężać je tak, aby nie marnować pieniędzy na zbyt szerokie pozycjonowanie. Konkurencja na słowa kluczowe o szerszym spektrum jest większa przez co również koszty pozycjonowania są wyższe. Gdy odpowiednio zawęzisz słowa kluczowe zaoszczędzisz pieniądze i będziesz docierać do faktycznych klientów.

5. Nie używaj zbyt wąskich tematycznie słów kluczowych

Zanim zlecisz pozycjonowanie najlepiej jest przygotować szerszą listę propozycji słów kluczowych i poprosić firmę pozycjonerską o zrobienie raportu ilości wyszukiwań tych słów. Może się okazać, że idealnie przez Ciebie dobrane słowo kluczowe w ogóle nie jest wyszukiwane przez internautów, a więc pieniądze idące na pozycjonowanie pod to słowo byłyby zmarnowane. Na podstawie raportu ilości wyszukiwań możesz wybrać te słowa kluczowe które są faktycznie wyszukiwane przez Internautów.

Podsumowując, aby mieć dobre efekty z pozycjonowania trzeba analizować na bieżąco statystyki i raporty i optymalizować strategię obecności w wyszukiwarce. Jeśli nie jesteś w stanie samemu zająć się tym procesem napisz do nas, a zajmiemy się monitorowaniem i optymalizowaniem działań pozycjonerskich.

Jesteśmy ciekawi jakie są Twoje doświadczenia z pozycjonowaniem. Pozostaw poniżej swój komentarz.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page