top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Testowanie strony na różnych urządzeniach mobilnych

Jak wygląda testowanie strony WWW na różnych urządzeniach mobilnych? Dowiedz się teraz!


Dwa tygodnie temu opowiedziałem o testowaniu stron w różnych rodzielczościach, tydzień temu z kolei poruszyłem temat testowania strony na komputerach i tabletach, w różnych systemach operacyjnych i na różnych przeglądarkach. Przyszedł więc czas na wszystkie urządzenia mobilne tj. głównie smartfony i tablety.

Jeśli chodzi o główny podział, który nas interesuje to mamy:

  1. urządzenia z Androidem

  2. urządzenia od Apple

  3. Windows Phone

  4. BlackBerry

W zasadzie to najważniejszy podział urządzeń. Teraz jeśli chodzi o Apple to większość internautów korzysta z wbudowanej przeglądarki Safari. Na urządzeniach z Androidem króluje Chrome Mobile, ale popularna jest również standardowa przeglądarka Android Browser. Na Windows Phone’ach używany jest głównie IE Mobile. W niektórych krajach (np. w UK) popularny jest również Blackberry Browser – domyślna przeglądarka na urządzeniach Blackberry.

To są główne przeglądarki. Ale to nie wszystko. W niektórych regionach świata popularny jest UC Browser. Na urządzenia z Androidem popularny jest również Firefox Mobile, Opera Mobile, Opera Mini, Dolphin, Yandex Browser, Boat Browser, UC Mini, Puffin, APUS Browser, DU Browser, Habit Browser i Maxthon.

Szczególnie uwagę trzeba poświęcić na dopasowanie strony do UC Mini i Opera Mini. Obie te przeglądarki renderują stronę na serwerze i przesyłają do internauty aby zmniejszyć zużycie transferu. Trzeba więc zapewnić internautom odpowiednie działanie strony.

Jeśli chodzi dodatkowo o Androida warto wspomnieć, że przeglądarka wbudowana tj. Android Browser zmieniał się wraz z aktualizacjami Androida i był bardzo niedopracowaną przeglądarką. Wiele osób z niej korzysta w różnych wersjach, więc trzeba stronę przetestować też na różnych wersjach Androida.

Skoro już wiemy jakie przeglądarki i systemy nas interesują przyjrzyjmy się tematyce rozdzielczości. Każde urządzenie – tablet i smartfon – ma inną rozdzielczość tj. szerokość i wysokość ekranu. Strona musi wyświetlać się dobrze w każdym wariancie (do tego pomocne było testowanie na komputerze, które opisałem w pierwszym wpisie dwa tygodnie temu). Trzeba się upewnić, że tak jest na prawdziwych urządzeniach. Druga ważna kwestia to orientacja ekranu – tablet lub smartfon mogą być trzymane poziomo lub pionowo. W zależności od tego strona również może się różnie wyświetlać. Warianty orientacji ekranu również trzeba przetestować.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page