top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

W jakie dni miesiąca i o jakich godzinach ludzie robią zakupy online?

W jaki dzień miesiąca, tygodnia i o której godzinie ludzie robią zakupy w sklepach online? Wykorzystaj te dane w swoim e-commerce.


W jakie dni miesiąca i o której godzinie ludzie kupują online?

W jakie dni miesiąca i o której godzinie ludzie kupują online? geralt / Pixabay


Konrad w grupie E-Commerce Poland na Facebooku zadał pytanie:

Ktoś orientuje się gdzie znaleźć najbardziej aktualne dane na temat rozłożenia zakupów (decyzji zakupowych) on-line w dniach miesiąca oraz godzinach w obrębie dnia?

Zainteresował mnie ten temat, ponieważ faktycznie takie dane mogą być przydatne dla właścicieli sklepów online. Na szczęście są robione badania na ten temat.

Na przykład stary raport comScore z 2007 roku podaje dane dotyczące okresu świątecznego: od 1 listopada do 9 grudnia. Okazuje się, że najwięcej zakupów robiono od 9 do 17, czyli…w godzinach pracy:


Ale jak jest z resztą roku. Anonimowy autor odpowiada na Quora, że te dane są prawdziwe przez cały rok. Według niego sprzedaż w godzinach pracy jest dwa razy większa niż przez resztę dnia.


Przy okazji dowiadujemy się, że ludzie kupują najwięcej na początku tygodnia (mam na myśli konkretnie poniedziałek). Jako wytłumaczenie podaje fakt, że ludzie chcą kupić rzeczy w tygodniu (najlepiej na początku) aby móc ich używać w weekend.

Inne wyjaśnienie znajdziemy na Time.com. Według pewnego sprzedawcy ludzie w weekend po prostu spędzają więcej czasu z dala od komputera, rówież na przykład w centrach handlowych:


Czyżby więc ludzie sprawdzali pomysły na zakupy offline i robili zakupy online w poniedziałek?

Na Time.com znajdziemy jeszcze bardziej precyzyjny czas podany przez Claudię Lombana, specjalistę sprzedaży eBay i PayPal:


Najwięcej zakupów w sieci robimy w poniedziałek, w godzinach od 12.00-13.00.

Kolejne badania, które znalazłem dowodzą, że nawet jeśli wykluczymy dni „specjalne” np. cyber monday nadal widoczny jest trend robienia zakupów w poniedziałek. Co więcej – regularni nabywcy – robią częściej zakupy w poniedziałek niż początkujący:


No dobrze, ale co z dniami miesiąca? Czy terminy wypłat i rachunków wpływają na to, kiedy kupujemy w sieci?

Niestety trudniej znaleźć informacje na ten temat. Mam jedynie własne informacjen a ten temat. Ze źródeł własnych wynika, że najbardziej atrakcyjny jest środek miesiąca (11-15), następnie początek miesiąca (1-10), a najsłabszy jest koniec miesiąca (16-…). Zakładając, że wypłaty następują na początku tygodnia albo około 10 widzimy tu wzorzec.

Podsumowując, największa sprzedaż online występuje:

  1. w godzinach pracy, a dokładniej między 12 a 13,

  2. w poniedziałek i maleje z każdym dniem tygodnia,

  3. w połowie miesiąca i na początku.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page