top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Fanpage – odmiana

Jak odmieniać słowo fanpage? A może pisać funpage? Dowiedz się teraz!W zasadzie temat odmiany słowa fanpage został już omówiony przez Agnieszkę Motyl na blogu Websoul rok temu: fanpage odmiana. Jednak postanowiłem dopisać parę słów komentarza z uwagi na liczne nieścisłości, które obserwuję w sieci.

Pierwsza z nich dotyczy tego jak poprawnie pisać: funpage czy fanpage. Otóż poprawna forma to fanpage. Słowo pochodzi od słów „fan” i „page”. Pierwotnie osoby, które polubiły firmę na Facebooku nazywano jej fanami. Natomiast page pochodzi od słowa strona i zostało użyte do określenia strony na Facebooku. Dla odmiany strona internetowa to raczej website albo web page.

Natomiast funpage jest słowem błędnym i nigdy przez nikogo nie było używane. Myślę, że jego stosowanie wynika z nieznajomości zapisu tego określenia. Fun to zresztą po angielsku zabawa. A chociaż na Facebooku jest wiele rozrywkowych fanpage’y, to nie wszystkie są fun.

Wspomnę jeszcze o jednej zmianie w nazewnictwie, która ma miejsce. Określenie fanpage zostało raczej wymyślone przez Internautów niż przez Facebooka. Ten jednak odcina się od tego określenia np. na stronach pomocy. Tam na konto firmowe mówi się „strona społecznościowa”. Dlaczego tak się stało? Otóż dlatego, że Facebook odszedł już kilka lat temu od konceptu nazywania fanami ludzi, którzy lubią daną firmę. Można mówić np. o fanach piłki nożnej, czy zespołu muzycznego, ale do klientów firm to określenie raczej nie pasowało. Dlatego konto firmowe na Facebooku nazywane jest stroną, a ponieważ Facebook to serwis społecznościowy, zdecydowano się na określenie „strona społecznościowa”. Niemniej, nie sądzę, żeby wszyscy nagle przerzucili się na to określenie, ponieważ jest dłuższe, a fanpage jest na tyle popularnym określeniem, że wszyscy wiedzą raczej o co chodzi.

Na koniec ściąga z artykułu Agnieszki Motyl. Słowo fanpage odmieniamy tak:

fanpage’a, fanpage’owi, fanpage, fanpage’em, fanpage’u

Dodam jeszcze, że w mianowniku liczby mnogiej, wiele fanpage’y to inaczej:

fanpage’e


Fanpage - odmiana

Fanpage – odmiana


25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page