top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Nauka przez social media: 11 profili naukowych wartych śledzenia

Czy Twitter, YouTube, Facebook,Instagram, Pinterest i Google+ nadają się do promowania nauki? Przekonaj się, jak innowatorzy wykorzystują social media, aby promować naukę.Social media to wbrew pozorom świetne miejsce nie tylko na sprawdzenie co sąsiad jadł na śniadanie, albo obejrzenia kolejnego zabawnego nagrania psa uprawiającego Jogę. Z czasem social media jako miejsce, gdzie ludzie spędzają nadzwyczaj dużo czasu, przyciągnęło uwagę również osoby zajmujące się, ogólnie rzecz ujmując, nauką. Od nauki praktycznej jak wkręcanie zużytej śróby po wiedzę z zakresu historii i biologii.

1. Powstanie Warszawskie na Twitterze

Na przykład na Twitterze znaleźć możemy profil poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Nowe media wspomagają twórców w przybliżaniu historii Powstania, którego bohaterskie i bolesne dzieje przez lata okupacji przez postkomunistów próbowano wymazać ze świadomości historycznej:


2. Historia na Szybko na YouTube

Aby dobrze wykorzystać social media do celów edukacyjnych należy wybrać temat, który czeka na odkrycie przez szerszą publiczność. Przynajmniej tak brzmi teoria. Kanał „Historia Na Szybko” pokazuje, że równie dobrze jest poruszyć stary, dobrze znany temat i przedstawić go na nowy sposób:


3. Fakty naukowe na Facebooku

Wbrew pozorom nie zawsze jest potrzebna specjalna forma przekazywanych treści, aby odnieść sukcesy w social media. Science News Magazine wyłącznie linkuje do artykułów naukowych zyskując setki lajków:


4. Muzeum historii naturalnej na Instagramie

Nie ma też powodu, aby poważne instytucje nie korzystały z dobrodziejstw social media. Dobrym przykładem jest The American Museum of Natural History. Zdjęcia eksponatów z dawką wiedzy przyciągnęły na konto na Instagramie setki tysięcy Internautów:


5. Język niemiecki na Facebooku

Nauka języka obcego jest skuteczniejsza, jeśli przypominamy sobie regularnie słówka. Z tego założenia wyszli twórcy kilku fanpage’y na Facebooku.

Oto przykład nauki języka niemieckiego (fanpage):


6. Język hiszpański na Facebooku

A tutaj fanpage poświęcony językowi hiszpańskiemu (fanpage):


7. Kobiety w nauce na Pintereście

Pinterest idealnie nadaje się do tworzenia różnych zbiorów. Za przykład niech służy tablica jednej z użytkowniczek zatytuowana „kobiety w nauce„:


8. Astronomia na Google+

Wymieniając różne serwisy social media nie można zapomnieć o Google+. Znajdziemy tam mnóstwo profili poświęconych nauce np. astronoma, który dzieli się z fanami swoją pasją:


9. Ratowanie gwary lokalnej na Facebooku

Nie mógłbym również wspomnieć o arcyciekawych fanpage’ach mających na celu przypomnieć historię regionów, w tym, lokalnych gwar. Ponieważ pochodzę z Bydgoszczy oto jeden z takich fanpage‚y, który zgromadził znaczące grono fanów:


10. Nauka na Tumblr

Poza głównym serwisami społecznościowymi znajdziemy też ciekawie prowadzone konta na innych, niszowych serwisach społecznościowych. Za przykład niech posłuży profil Great British Bioscience na Tumblrerze:


11. TED na Pintereście

Myśl przewodnia TED to „pomysły warte promowania”. Nie mogło zabraknąć tego słynnego projektu w zestawieniu. Jego profile znajdziemy we wszystkich ważniejszych serwisach społecznościowych. Warto przyjrzeć się również kontu na Pintereście, na którym wzorowo wykorzystuje się ideę „tablic”:


Podsumowanie

Innowacyjni edukatorzy nie narzekają, że ludzie spędzają coraz więcej czasu na Facebooku, ale starają się, aby spędzili czas obcując z wiedzą. Wbrew powszechnej opinii, że ludzie szukają w social media głównie rozrywki, okazuje się, że równie ważne jest odkrywanie otaczającego ich świata. Ta optymistyczna myśl dowodzi, że również polskie instytucje naukowe powinny odnaleźć w social media narzędzie do realizacji ich celów statutowych.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page