top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Co zrobić, aby zdjęcie nie było rozmazane? 8 metod

Zdjęcie rozmyte, niewyraźne? Zobacz jak za pomocą 8 metod sprawić, aby zdjęcie nie było rozmazane!


Nie jestem profesjonalnym fotografem, ale ten problem dotyczy raczej takich jak ja. Używających komórki oraz bardziej profesjonalnego, ale nadal nie sprzętu z najwyższej półki. Problem rozmazanych zdjęć to zmora. Sam jeżdżę czasem na eventy naszych klientów, aby robić zdjęcia je dokumentujące i nawet jeśli mam dobry sprzęt, zdarzy mi się zrobić kilka rozmazanych zdjęć. Jest jednak kilka metod radzenia sobie z tym problemem, które tutaj przedstawię.

1. Zadbaj o oświetlenie

Na ile to możliwe, rób zdjęcia w dobrym oświetleniu. Czym jest ciemniej tym zdjęcia, szczególnie dynamiczne, będą miały skłonność do rozmywania się.

2. Używaj statywu

Statyw nie jest aż takim wydatkiem jak mogłoby się wydawać. Nawet sprzęt niedrogi zmniejszy ryzyko ruszania się aparatu i powstania nieostrego zdjęcia.

3. Popraw fokus

Czasem aparat nie jest w stanie, szczególnie w komórkach, dobrać odpowiedniego focusu. Jeśli więc masz taką możliwość ustawiaj focus ręcznie. Niektóre aparaty mają opcję przybliżenia, dzięki czemu na fragmencie obrazu zobaczysz, czy masz odpowiednią ostrość.

4. Użyj systemu przeciwko drganiom

Niektóre telefony mają opcję redukcji skutków drgań rąk. W zależności od elektroniki działają lepiej lub gorzej. Niemniej zawsze można spróbować.

5. Daj kamerze czas na ustawienie się

Część aparatów po wciśnięciu przycisku do połowy przygotowuje ustawienia automatyczne do wykonania zdjęcia. Nie śpiesz się i pozwól kamerze dobrać odpowiednie parametry. Wtedy zminimalizujesz ryzyko rozmycia.

6. Używaj automatycznego wyzwalacza

Samo naciśnięcie przycisku spustu powoduje pewne drgania kamery. Z pomocą przychodzi opcja automatycznego wyzwalacza. Obojętnie czy robisz zdjęcie z ręki czy ze statywu automatyczny wyzwalacz może pomóc uzyskać super ostre zdjęcie.

7. Rób więcej zdjęć

Nigdy nie poprzestawaj na jednym zdjęciu jeśli masz idealne ujęcie. Zrób serię kilku zdjęć, abyś mógł wybrać to o największej ostrości. Niektóre aparaty pozwalają automatycznie wykonywać serię zdjęć.

8. Kup lepszy sprzęt

Pewnych rzeczy nie da się obejść. jeśli mimo wszystko zdjęcia są rozmyte zainwestuj w lepszy sprzęt.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page