top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Smykowski

Facebook, Google+ i Twitter tylko dla znajomych [Kompletny poradnik]

Dowiedz się, kto zobaczy to co wrzucisz na Facebooka, Google+ i Twittera.


Facebook, Google+ i Twitter tylko dla znajomych Hebi65 / Pixabay


Ustawienia prywatności serwisów społecznościowych robią się z czasem coraz bardziej skomplikowane. Teraz dowiesz się, kto zobaczy to, co wrzucisz na Facebooka, Google+ i Twittera. Będziesz mógł świadomie wybrać co mają zobaczyć tylko znajomi, co ma być widoczne dla wszystkich, a co tylko dla wybranych osób.

Z tego artykułu dowiesz się jak sprawić, aby publikowane zdjęcia i treści były widoczne tylko dla znajomych albo tylko dla wybranych osób. Dowiesz się też jak ułatwić sobie życie i stworzyć listy znajomych dzięki, którym szybciej będziesz mógł wybrać co i komu udostępniasz. Zapraszam do lektury.

Facebook

Zacznijmy od Facebooka. Podczas publikowania wpisu, grafiki, galerii zdjęć czy linku można wybrać dla kogo będzie widoczny. Tak wygląda okno publikacji:


Gdy naciśniemy drugi przycisk od prawej pod polem treści rozwija się menu z opcjami do wyboru: Publiczne i Znajomi:


Ustawienie „publiczne” powoduje, że wszyscy będą mogli zobaczyć treści. Jeśli chcemy, żeby tylko znajomi widzieli treści wybieramy „znajomi”. Pole zapamiętuje ostatni wybór. Także jeśli ostatnio publikowaliśmy coś publicznie, następnym razem też będzie ustawiona wartość „publicznie”. Dobrze jest więc zawsze przed publikacją upewnić się, że jest wybrana właściwa opcja.

Ponadto na Facebooku możemy zawęzić jeszcze bardziej grupę osób, które zobaczą treść. Wybieramy w tym celu „Więcej opcji” – pozycję znajdującą się w menu pod „Znajomi”:


Mamy tutaj opcje:

– znajomi poza dalszymi znajomymi – wpis zobaczą wszyscy znajomi poza tymi, których oznaczyliśmy jako „dalsi znajomi”

– tylko ja – tylko Ty będziesz widział wpis i nikt inny

– ustawienia niestandardowe – dodatkowe ustawienia prywatności

– bliscy znajomi – znajomi oznaczeni jako „bliscy znajomi”

– wszyscy znajomi – odpowiednik „Znajomi” w menu głównym

Oraz inne grupy, które utworzymy. Na przykład ja mam:

– business – lista znajomych, którą utworzyłem. Są to kontakty biznesowe, współpracownicy itp.

– okolica Bydgoszcz – lista utworzona przez Facebooka – wpis zobaczą wszyscy ludzie (nie tylko znajomi) z okolic Bydgoszczy

– Websoul –  kolejna moja lista

– Dalsi znajomi – wszyscy znajomi poza bliskimi znajomymi

W ustawieniach niestandardowych znajdziemy jeszcze precyzyjną metodę publikacji. Okno ustawień wygląda tak:


Możemy wybrać tu np. kilka list znajomych jednocześnie, albo ustawić listę odbiorców i wykluczyć wybrane osoby. Można również wskazać pojedyncze osoby z listy znajomych, dla których wpis ma być widoczny.

Jak widać opcji jest całkiem sporo. Jeszcze na koniec omawiania Facebooka pokażę jak stworzyć i zarządzać listami znajomych (np. bliscy, dalecy znajomi itd.):

Klikamy na nazwisko w lewym górnym rogu Facebooka:


A następnie klikamy na pozycję „Znajomi”:


Przy każdym znajomym znajduje się przycisk oznaczony „Znajomi”. Po najechaniu na niego kursorem uwidoczni się menu wyboru listy:


Możemy tutaj wybrać czy jest to bliski znajomy czy daleki znajomy.

Aby dodać znajomego do innej listy, albo stworzyć nową wybieramy „Dodaj do innej listy…”

Teraz możemy dodać znajomego do którejś z przygotowanych przez Facebooka, albo utworzonych wcześniej przez nas listy:


Bardzo ciekawą opcją jest tu „Ograniczenie dostępu”. Wybranie jej powoduje, że osoba znajduje się co prawda na liście znajomych, ale będzie widzieć tylko treści, które oznaczysz jako „Publiczne”:


Co nas interesuje tu jednak najbardziej to opcja widoczna na samym dole. Czasem trzeba przewinąć menu, żeby ją zobaczyć. Jest to opcja „Nowa lista”. Po jej wybraniu podajemy nową listę znajomych. Od tej pory znajomy zostaje dodany również do tej listy i możemy dołączyć do niego innych znajomych.

Jak widać Facebook oferuje mnóstwo ustawień prywatności. Specjalnie ograniczyłem się tylko do opcji publikacji treści ponieważ są również inne ustawienia prywatności dotyczące aplikacji, oznaczania na zdjęciach i możliwość zmiany prywatności raz opublikowanych treści. Jednak gdybym miał omawiać je wszystkie, zabrakłoby czasu na inne serwisy społecznościowe. Przejdźmy zatem do następnego, a mianowicie do Google+.

Google+

Google+ jest coraz częściej używane w celu dzielenia się zdjęciami ze znajomymi. Ułatwia to integracja z Androidem. Zdjęcia można łatwo przesyłać na Dysk Google, a stamtąd udostępniać znajomym przez Google+. Jednak wielu ludzi obawia się, czy będą one widoczne tylko dla znajomych, a nie dla całego świata.

Ponieważ Google+ służy wielu osobom głównie do udostępniania zdjęć omówię tylko ustawienia prywatności zdjęć. Po pierwsze klikamy „Główna” i przechodzimy do „Zdjęcia”:


Gdy robimy to pierwszy raz Google zapyta się, czy chcemy widzieć zdjęcia z Dysku Google. Wybieramy „Tak”. Zobaczymy wtedy nasze zdjęcia. Nie są one jednak jeszcze dostępne dla nikogo innego. Można to miejsce traktować jako internetowy, prywatny dysk. Dopiero gdy wybierzemy co i komu chcemy udostępnić będzie to widoczne dla innych.

Aby udostępnić zdjęcia wybieramy zdjęcia. Służą do tego haczyki w lewym górnym rogu widoczne po najechaniu na zdjęcie:


Następnie u góry okna wybieramy przycisk „Udostępnij”:


Do zdjęć możemy dodać opis. Możemy również skorzystać z Udostępniania aby wgrać zdjęcia z dysku komputera. Gdy będziemy gotowi wybieramy, kto ma zobaczyć zdjęcia. Możemy w tym celu wpisać osoby w pole „Do:”:


Możemy też podać adres e-mail tych osób. Co ważne, musi być to adres e-mail, z którego korzystają te osoby do logowania się np. do poczty Gmail (ogólnie mówiąc do Google).

Z listy rozwijanej możemy wybrać opcje:

– twoje kręgi – zdjęcia zobaczą wszystkie osoby znajdujące się w Twoich kręgach (krąg to nazwa, której używa Google na określenie grupy, listy ludzi)

– publiczne – zdjęcia będą widoczne dla wszystkich

– kręgi rozszerzone – zdjęcia widoczne przez ludzi z Twoich kręgów i kręgów ludzi z Twoich kręgów

– znajomi – zdjęcia widoczne tylko dla znajomych

– rodzina – zdjęcia widoczne tylko dla rodziny

– dalsi znajomi – jw. dla dalszych znajomych

– obserwowani – zdjęcia będą widoczne dla osób, które obserwujesz

Oraz inne listy, które utworzyliśmy wcześniej.

Oprócz wpisywania ręcznie znajomych albo wybierania grup możemy też łatwiej wybrać konkretne osoby. Klikamy w tym celu na ikonę dwóch postaci znajdującą się na prawo od pola „Do:” i wybieramy w oknie wyboru listę osób, które mają zobaczyć zdjęcia.

O czym warto pamiętać w przypadku Google+ to fakt, że nie można zmienić ustawień udostępniania. Jeśli źle wybierzemy opcje musimy wykasować wpis na tablicy Google+ i ponownie go opublikować, tym razem z poprawnymi ustawieniami. To odmienne zachowanie niż na Facebooku, gdzie jesteśmy przyzwyczajeni do możliwości zmiany ustawień prywatności nawet po opublikowaniu treści.

Aby usunąć źle opublikowane treści klikamy w logo Google+, odnajdujemy na tablicy wpis, najeżdżamy na niego kursorem, klikamy w strzałkę w prawym górnym rogu wpisu i z menu wybieramy „Usuń wpis”:


Jeszcze pokażę na koniec jak zarządzać listami znajomych (tzn. kręgami). Klikamy w tym celu przycisk „Główna” pod logiem Google i wybieramy z listy „Osoby”:


Następnie wybieramy z menu u góry „Twoje kręgi”:


Teraz będę omawiał bez pokazywania, bo widać tam moich znajomych. U góry widoczna jest galeria znajomych, a poniżej utworzone „kręgi” w postaci kółek:


Google+ samemu oferuje grupy „Obserwowani” , „Znajomi”, „Rodzina” i „Dalsi znajomi”.

Obserwowani to odpowiednik polubienia fanpage’a na Facebooku. Lubisz go, dostajesz od niego informacje, widzisz co pisze, ale nie jesteście znajomymi ani rodziną. To znaczy, że on nie widzi Twoich prywatnych treści, Ty jego, ale widzisz, jak udostępni coś publicznie. To dobra opcja do śledzenia celebrytów, gwiazd i osób czy firm, które nas po prostu interesują.

Teraz jeśli chodzi o porządkowanie znajomych, to tak. Po najechaniu kursorem na znajomego powiększa się krąg, do którego należy. Możemy też kliknąć wybrany krąg, aby zobaczyć kto w nim jest.

Dodawanie osób do kręgów polega na przeciągnięciu osoby i opuszczeniu jej na wybrany krąg. Nic prostszego.

Stworzenie nowego kręgu polega na naciśnięciu kręgu z lewej strony z znakiem +. Po stworzeniu kręgu możemy przeciągać do niego ludzi tak jak do tej pory to robiliśmy.

Tak wygląda tworzenie kręgów na Google+. Dzięki kręgom możesz uprościć sobie udostępnianie treści wybranym grupom osób. Trzeba pamiętać tylko, że kręgi są jak listy znajomych na Facebooku. Teraz już zawsze udostępnisz zdjęcia tylko tym osobom, które powinny móc je zobaczyć i nikomu innemu.

Skoro już mamy rozpracowane Google+ przejdźmy do Twittera.

Twitter

Z Twitterem sprawa jest prosta. Nie ma opcji zmiany prywatności przy publikacji treści:


Nic dziwnego, w końcu Twitter został wymyślony do publicznej komunikacji. Jednak od jakiegoś czasu możemy sprawić, aby tylko wybrane osoby mogły widzieć nasze wpisy. W tym celu klikamy nasz awatar w prawym górnym rogu:


A następnie w dziale „Privacy” wybieramy „Protect my Tweets” i naciskamy „Save”. Od teraz wszystkie treści publikowane przez nas na Twitterze będą widoczne tylko dla zaakceptowanych znajomych:


To dobre rozwiązanie jeśli chcesz mieć Twittera, a jednocześnie nie chcesz, aby każdy widział Twoje wpisy.

Podsumowanie

To wszystko co przygotowałem na dzisiaj. Teraz już wiesz jak sprawić, aby treści na Facebooku, Twitterze i Google+ były widoczne tylko dla znajomych albo tylko dla wybranych osób. Wiesz też jak ułatwić sobie życie tworząc listy (kręgi) znajomych.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page